MENU

Sıkça Sorulan Sorular

MERAK ETTİKLERİNİZ

Trafik sigortasında teminat çıkartıp daha uygun fiyata sigorta yaptırabilir miyim ?

Kesinlikle  mümkün değildir, çünkü Teminat yapısı  yıllık olarak devlet tarafından belirlenir ,sigorta şirketlerince uygulanır. Teminatlarda eksiltme veya azaltma yapılamaz.  Teminat çıkartarak daha ucuz fiyat sunulamaz. 

Firmalar arası fiyat farklarının sebebi   her bir araç grubu ve hasarsızlık kademesi için  devlet tarafından bir üst limit belirlenmiş olup ,   şirketler fiyatlarını sunarken bu üst limiti aşamaz , ama kendi risk kabul kriterlerince   bu üst limitin altında bir fiyat belirleyip sunabilir. Firmalar arası  fiyat farkının sebebi budur.

Kasko ile Trafik sigortası arasında ki fark nedir ?

Kasko sigortası, kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına almaktadır.
 
 Trafik sigortası ise, aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.

İlk kez araç alındığında trafik sigortası neden yüksek çıkar ?

Trafik sigortası hesaplanırken  kullanılan basamaklı bir sistemdir.
Sisteme ilk kez girdiğinizde hasarsızlık ve ya hasar sürpriminiz olmağı için sisteme standart kademe yani 4. Basamaktan giriş yapılmış olur.
 Sonraki yıllarda  hasar almadan poliçeniz yenilenirse  indirimli kademeden teklif alabilirsiniz (5.basamak ,6. basamak, 7.basamak). Fakat aksi durumda  yani kusurlu olarak maddi hasarlı bir kazaya karıştığınızda ödeyeceğiniz prim artacaktır. (3. Basamak,2. basamak,1.basamak)

Sigorta poliçelerindeki ‘’muafiyet’’ ne anlama gelir ?

Sigorta poliçesinde muafiyet demek hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifade ile sigorta bedelinin ya da hasarın belli bir kısmına kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigorta tarafından karşılanmasıdır.

Zorunlu trafik sigortası yurt dışında da geçerli mi ?

Zorunlu trafik sigortası  yurt dışı için teminat sağlamamaktadır.  Eğer aracınız ile yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız  yapacağınız seyehat süresine  göre  yeşil kart sigortası yaptırmalısınız. (link : aligemicisigorta.com.tr/yesil-kart-sigortasi  )

Konut poliçesi yaptırırken bedeller nasıl belirlenir ?

Konut poliçesinde bina bedelini saptarken yapılması gereken, binanın arsa değerini dışarıda bırakarak binanın yeniden inşaat edilmesinin güncel maliyetidir. Çünkü hasar anında ödenecek olan tutar bu bedeli aşamaz. Sigortacılığın temel prensiplerinden biri uğranılan zararın ikame edilmesi, Bu prensip ışığında sigortalı binada meydana gelen bir hasarla binanın tamamen yıkılması durumunda dahi, arsa değerinde bir kayıp olmayacağı için, ödenecek tazminat binanın o arsa üzerine yeniden inşaat edilmesinin maliyetidir.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

0242 746 76 00

Adınızı ve Telefon Numaranızı YazınSizi Hemen Arayalım


WhatsApp

Telefon