MENU

Trafik Sigortası

Kısa sürede en iyi sigorta firmalarından en uygun trafik sigortasını sizin için hazırlıyoruz.

Zorunlu trafik sigortası Motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü şahısların bedeni veya maddi zarara uğramasına sebebiyet vermesi halinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre aracın işletenine düşen sorumluluğu zorunlu sigorta limi tlerine kadar teminat altına alır.
Son yapılan düzenleme ile değer kaybı talepleri de yine trafik sigortasından karşılanmaktadır.
Zorunlu bir sigorta olup, yapılan trafik kontrollerinde sigortası olmayan araçlar sigorta yapılana kadar trafikten men edilir, ayrıca para cezası uygulanır. Sigortası olmayan araçların  muayenesi yapılmaz.

Teminat limitleri ve primler Hazine Müsteşarlığınca belirlenip Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girer.
 Zorunlu  bir sigorta olduğu için ana teminatta eksiltme ve ya arttırma yapılamaz.
Sabit prim uygulaması olmamakla birlikte üst limit hazine tarafından belirlenir ,sigorta şirketleri tavan primi geçmeyecek şekilde belirlediği primi sunmakta serbesttir.

MERAK ETTİKLERİNİZ

Trafik sigortasında teminat çıkartıp daha uygun fiyata sigorta yaptırabilir miyim ?

Kesinlikle  mümkün değildir, çünkü Teminat yapısı  yıllık olarak devlet tarafından belirlenir ,sigorta şirketlerince uygulanır. Teminatlarda eksiltme veya azaltma yapılamaz.  Teminat çıkartarak daha ucuz fiyat sunulamaz. 

Firmalar arası fiyat farklarının sebebi   her bir araç grubu ve hasarsızlık kademesi için  devlet tarafından bir üst limit belirlenmiş olup ,   şirketler fiyatlarını sunarken bu üst limiti aşamaz , ama kendi risk kabul kriterlerince   bu üst limitin altında bir fiyat belirleyip sunabilir. Firmalar arası  fiyat farkının sebebi budur.
 

Araç almadan önce zorunlu trafik sigortası ne kadar çıkar öğrenebilir miyim ?

Maalesef hayır. Zorunlu trafik sigortası hesaplanırken öncellikle aracın adınıza tescillenmiş olması gereklidir. Tescil işlemi gerçekleştikten sonra egm sorgusu ile sisteme teklif girişleri gerçekleşir.


 

İlk kez araç alındığında trafik sigortası neden yüksek çıkıyor ?

Trafik sigortası hesaplanırken  kullanılan basamaklı bir sistemdir. Sisteme ilk kez girdiğinizde hasarsızlık ve ya hasar sürpriminiz olmağı için sisteme standart kademe yani 4. Basamaktan giriş yapılmış olur.

Sonraki yıllarda  hasar almadan poliçeniz yenilenirse  indirimli kademeden teklif alabilirsiniz (5.basamak ,6. basamak, 7.basamak). Fakat aksi durumda  yani kusurlu olarak maddi hasarlı bir kazaya karıştığınızda ödeyeceğiniz prim artacaktır. (3. Basamak,2. basamak,1.basamak)
 

Aracımı sattığımda yaptırdığım zorunlu sigortayı yeni alıcıya devredebilir miyim ?

Zorunlu trafik sigortası satış yada başka bir sebeble devredilemez.Aracın  satılması, araç sahibinin vefatı gibi durumlarda zorunlu trafik sigortası iptal edilir ve kalan gün iadesi hak sahibine ödenir.
Bunun sebebi sigortanızın sizin hasarsızlık , yaş vb bilgilere göre yapılmış olmasıdır. Sattığınız kişi, ve ya tüzel kişiliğin sizinle birebir aynı özelliklere sahip değildir.
 

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

0242 746 76 00

Adınızı ve Telefon Numaranızı YazınSizi Hemen Arayalım


WhatsApp

Telefon